18. October, Wednesday

10.00-13.00 Software and VJing by Resolume (main hall)

14.00-17.00 Flash VJ Workshop by FLXER (main hall)

18.00-22.00 Deck VJ Workshop by Vj Anyone(main hall)

 

19. October, Thursday

10.00-13.00 Software and VJing by Resolume (main hall)

14.00-17.00 Flash VJ Workshop by FLXER (main hall)

18.00-22.00 Deck VJ Workshop by Vj Anyone(main hall)

 

20. October, Friday

11.00-14.00 Deck VJ Workshop by Vj Anyone (main hall)

16.00 Public Lounge, with Vj Anyone, with the resolume programers, and with FLXER team (bar)

Main Hall:

18.00 Opening Ceremony
18.30-22.00 Projection of Conserve Category
22.00-04.00 Party: Eclectic Method (UK) - AV Mash-Up Set, VJ Anyone és Motorboy Dj live act, Pedro(tilos) Visual: Vj Anyone (MixMash,Light Rhytm Visuals- UK), Monkey Presso

Projection Room:

18.30-22.00 Demo scene, Russians are Coming!
22.00-24.00 Projection of Conserve Category

21. October, Saturday

12.00-13.00 Edirol technical presentation

13.00-14.00 Resolume software presentation

Main Hall:

14.00-20.00 Projection of Conserve Category
20.00-23.00 VJ Sampion Category –semi-final of live mixes
23.00-04.00 Party: Flxer Orchestra Premier, Richard Thair (Lo Recordings,Toob, Flameboy, Thrust- UK), Fine Cut Bodies (Chi rec.), Grasshop (Breakbeat.hu, Hypnosis), Psure (Title Fight) Visual: Flxer VJs (Meta2, Cool79 és Nikky-I)

Projection Room:

14.00-22.00 Demo scene, Russians are Coming!
22.00-24.00 Projection of Conserve Category

22. October, Sunday

12.00-13.00 Korg technical presentation

13.00-14.00 Flxer software presentation

Main Hall:

13.00-15.00 Projection of best 10 VJ Opus
15.00-18.00 VJ Sampion Category – semi-final of live mixes
18.00-20.00 VJ Tussle
20.00 A Journey Around My Skull. Audiovisual show. Naga-Monkey Presso-Spacedevil
21.00 Gala, awarding ceremony
22.00-24.00 Party:United Colors of House special: Jesse Rose (Front Room, Dubsided – UK), Marvin(UCH), Naga (Hairy rec.), Beta (Hairy rec.) Visuals: VJ Sampion és VJ Tusa bajnok, Monkey Presso and Spacedevil Intresputnik Led-set

Projection Room:

14.00-22.00  Projection of Conserve Category (projection room)